Kako pravilno asistirati kuju pri okotu štenaca
Okot kuje iskusno, uzgajivača nije nepoznanica , međutim svima koji do sada nisu imali iskustva sa kujom koja donosi na svijet svoje prve štence poneki savjet dobro će doći.
Kuje često trebaju našu pomoć da bi okot prošao brže i lakše, tim više ako se radi o prvom štenjenju.
Koćenje kod kuja
Evo nekih osnovnih praktičnih savjeta koje je potrebno znati.
58-65 dana, a najčešće 63 dana od parenja možemo očekivati potomstvo. Da bismo približno točno mogli odrediti vrijeme okota, preporuka je tjedan dana prije okota mjeriti tjelesnu temperaturu kuje.U posljednjem tjednu graviditeta se tjelesna temperatura spusti za 0,2-0,5°C, a 12-24 sata prije poroda za 1,0-1,5°C. Također se može pratiti razina progesterona, a što je preporučljivo kod pashmina kod kojih se obavezno radi carski rez engleski bulldog, francuski bulldog, mops…. Što je bliži porod razina progesterone više pada.
Početak poroda primijetiti ćete po tome što kuje počinju pojačano dahtati, uznemirene su i često kopaju kao da rade leglo, što može potrajati i nekoliko sati (3-12 sati). Nakon te faze pojavljuju se trudovi, tj. napinje se trbušna muskulatura te kuja istiskuje plod. Sam porod može trajati, ovisno o broju štenaca i samoj kuji i do 12 sati. Štenci se kote u intervalima od 10-20 minuta,a pred kraj poroda, kada je kuja već umorna taj razmak može biti i do 4 sata. Kod toga moramo biti jako oprezni jer ukoliko kuja ima jake trudove, a štenac ne izlazi, postoji mogućnost da se zaglavio u porođajnom kanalu, te je u tom slučaju uputno kontaktirati veterinara radi stručne intervencije. U slučaju da štenac viri iz porođajnog kanala ulovite ga za trup i lagano izvucite van, jer bi se mogao ugušiti. Nikada nemojte potezati štenca na silu za ekstremitete jer može doći do puknuća tetiva i mišića, a u najgorem slučaju i do trganja ekstremiteta.
Oprez s posteljicom
Vlasnike često zbunjuje kada svaki štenac nije vezan uz svoju posteljicu. Međutim, normalne su obje situacije i kada posteljica pojedinačno izlazi iza svakog šteneta i kada nakon više plodova izađe i više posteljica.
Savjetujem vam da obvezno budete prisutni ukoliko kuja ima prvi okot, jer one često zbog svoje zbunjenosti prvi puta ne uklone na vrijeme plodnu ovojnicu pa može doći do uginuća štenaca. U tom slučaju trebamo joj pomoći tako da suhom i čistom krpom ili kompresom uklonimo plodnu ovojnicu, očistimo štencu usta i nos od plodne vode, prekinemo pupkovinu (ne škarama, nego gnječeći prstima), te ga lagano masirajući po prsnom košu sušimo i izazivamo refleks disanja. Štenca obvezno treba položiti kraj glave majke da ga ona ponjuši i poliže.
Ukoliko ima mnogo štenaca preporuka je da kuja ne pojede više od 3-4 posteljice. One su joj dovoljne da bi se potakla laktacija, a više pojedenih posteljica može izazvati proljev.
Ovisno o pasmini a i samoj kondiciji kuje imamo lakših i težih poroda. Kod umjetno uzgojenih pasmina kao npr. engleski bulldog, mops, francuski buldo… ,kod svakog okota obavezan je carski rez.
Ukoliko vam je kuja skotna, a vi se bojite komplikacija pri porodu, ili vam je to prvo iskustvo najbolje je o porodu savjetovati se na vrijeme s veterinarom koji će vas savjetovati i po potrebi biti prisutan na porodu. Bitno je napomenuti da se okoti najčešće događaju u toku noći.