Najčešće bolesti kralježnice kućnih ljubimaca
Najčešće bolesti kralježnice kućnih ljubimaca su spondiloze, diskus hernije, suženja medularnog kanala gdje prolazi kičmena moždina u predjelu sakralne kosti tj. slabinske kralježnice.
Tegobe mogu uzrokovati razni tumori koji također pritišću leđnu moždinu i time dovode do teškoća u kretanju, te je moguć i infarkt kičmene moždine, zatim traume, hematomi i frakture.
Kralježnica se sastoji od niza međusobno uzglobljenih kralježnjaka povezanih tetivama i mišićima koji čine čvrst, ali savitljiv stup. Sredinom kralježnice prolazi kičmena moždina, a između kralježnice se nalaze mali hrskavični jastučići (diskusi), koji amortiziraju sudaranje kralježaka prilikom kretanja. Svi ti elementi bitni su za normalno funkcioniranje i nesmetano kretanje Vašeg ljubimca.
Najčešće bolesti kralježnice
Najčešće bolesti kralježnice su spondiloze, gdje se radi o okoštavanju hrskavičnih dijelova kralježnice pri čemu se sužava otvor kroz koji izlaze živci iz kičmene moždine. Taj pritisak na živac uzrokuje bol pri kretanju. Kod jačeg uznapredovalog procesa i totalnog uklještenja živca, može doći i do nemogućnosti kretanja i paralize. Uz okoštavanje hrskavičnog dijela, dolazi i do stvaranja koštanih nastavaka na kralješke koji također mogu uzrokovati pritisak na živac.
Neke pasmine genetski su sklonije tim promjenama, kao što su npr. boxeri kod kojih već u ranijoj dobi primjećujemo te probleme , dok u starijoj dobi tim promjenama podliježe većina pasa.
Kao i kod ljudi kod tih bolesti nema potpunog izliječenja, već je bitna pravilna primjena terapije protiv upale I bolova, kao I preparati koji u sebi sadrže hijaluronsku kiselinu i GAG. Dobro djeluje i fizikalna terapija (plivanje, struja, magnet). Kod jakih uklještenja kao terapija preporučuje se i grijanje pojedinih dijelova tijela, a kod pasa kojima ništa od navedenog ne pomaže, a koji se ne mogu kretati jedina mogućnost je operacija kičme.
Kod pojedinih pasmina češće su pojave isklizavanja diska (diskus hernie). Taj hrskavični jastučić isklizne i pri tom uklješti živac, a može doći i do oštećenja kičmene moždine.
Psi reagiraju u navedenom slučaju tako da pri nekoj kretnji ili skoku bolno zacvile, a uz tu bolnost kod njih nastupi i oduzetost stražnjeg dijela tijela.
Postoji djelomični i potpuni diskus hernije, s time da kod djelomičnog postoji mogućnost da se pas povrati u normalu, dok kod potpunog uz terapiju i dugotrajno liječenje nema pomoći, pa je uz to potreban operativni zahvat.